אזורים האסורים לטיפול בלייזר

תוכן עניינים

טיפול להסרת שיער האמצעות קרן לייזר נפוץ מאוד בקרב נשים רבות. השיטות הישנות, מריטת שיער על ידי שעווה או גילוח, שייכות לעידן הישן. כיום, כל מי שיש באפשרותה לשלם את מחירי העתק הנגבים עבור הסרת שיער בלייזר, עושה זאת.

היתרונות של הטיפול הזה רבים. בראש ובראשונה השיער אינו חוזר לצמוח במקום במשך שנים רבות. יש מקרים שהסרתו תהיה לצמיתות. כלומר, חדל סדר גילוח ומריטה. הזמן הדרוש לביצוע אינו ארוך והכאב הנלווה, אם בכלל, הוא זניח. יוצא מכך שלמעט מחירו היקר, הסרת שיער בלייזר נראה כפתרון מהפכני.

אולם לא כל מה שנוצץ הוא זהב. הסרת שיער בלייזר כרוכה בסיכונים מסוימים. יש אזורים האסורים לטיפול בלייזר מחשש שייגרם להם נזק בלתי הפיך. נשים בעלות עור כהה נמצאות ברמת סיכון מאחר ועורן עלול להיכוות או  שעלולה להיווצר בו צלקת.

מהי קרן הלייזר וכיצד היא פועלת?

קרן לייזר היא למעשה אור בריכוז גבוה מאוד, כמו חשמל, אך בעלת עוצמה גדולה לאין שיעור. את האנרגיה הזאת ניתן להפוך לחום. העיקרון הפועל בהסרת השיער הוא חימום שורש השערה עד למצב של גרימת נזק. כך הוא ייהרס לצמיתות ולא תיתכן צמיחה מחודשת של השערה.

מה שמתרחש בפועל, בעת התהליך, הוא שמכשיר הלייזר יוצר את הקרן החודרת לתוך העור, היא פוגעת בפיגמנט המצוי בשורש השערה והורסת אותו לצמיתות. קרן הלייזר צריכה להיות מכוונת לאורך הגל המתאים לצבע הפיגמנט על מנת שיתקבל ביצוע משביע רצון.

קיימים בשוק מכשירי לייזר רבים. החלוקה ביניהם נקבעת על פי אורך הגל שלפיו הם פועלים. כל מכשיר פועל על פי אורך גל אחר, כאשר הקצר ביותר יוצר את התגובה הטובה ביותר בפיגמנט. מצד שני, מכשירים אלו אינם מומלצים לשימוש בקרב בעלי עור כהה. הסיבה לכך היא שגם הפיגמנט המצוי בעור קולט היטב את הקרן ועלול לגרום לנזקים. לאוכלוסייה בעלת גוון עור כהה מומלץ להשתמש במכשירים בעלי גלים ארוכים.

איסורים

יש אנשים שלגביהם חל איסור לעבור את הטיפול להסרת שיער בלייזר. בינהם נמנים אלו הנוטלים תרופות מסוימות נגד אקנה (רואקוטן), תרופות על בסיס זהב וכן חולי ויטליגו. מי שיש לו קעקוע באזור המיועד לטיפול לא מומלץ שיעשה זאת. נושאי נגיף ההרפס או כאלה שצלקות בעור אינם מתאחים כראוי אצלם, עדיף שיבצעו בדיקה קודמת.

באופן עקרוני רופאים המומחים במתן טיפולים מסוג זה אינם ממליצים לאנשים בעלי צבע עור כהה יותר מגוון השיער שעל גופם לבצע זאת. הסיבה לכך היא שקרן הלייזר עלולה לשרוף את העור לפני שתגיע לשורש השערה.

למעט המקרים שצוינו לעיל, ברוב הפעמים הטיפול אינו מסוכן או גורם לפגיעה כלשהי בעורו של המטופל. חשוב שיבצע אותו רופא המומחה בכך שכן מדובר במכשירים מורכבים ונדרשת מיומנות בשימוש בהם.

אזורים האסורים לטיפול בלייזר ומסוכנים בגוף

בגוף האדם קיימים אזורים האסורים לטיפול בלייזר הנחשבים רגישים שבהם אסור לבצע הסרת שיער בלייזר. אצל גברים הטיפול אסור באזור האשכים ואיבר המין. חימום האזור עלול לפגוע ביכולת ייצור הזרע. כמו כן, קיימת רגישות גבוהה לכאב באיברים אלו.

מבחינה עקרונית בפתחים המובילים אל תוך הגוף אסור להסיר שיער בלייזר.  בתוך הפה, באוזן הפנימית, באזור העיניים, בעפעפיים העליונים והתחתונים וכן בפתחי איברי המין הגבריים והנשיים.. בנוגע לאזורים הסמוכים לעיניים, הדבר מהווה סיכון משום שהחום הרב הנפלט מקרן הלייזר עלול לגרום לעיוורון.

באופן כללי, גם במקומות המותרים להסרת שיער בלייזר יש לקחת בחשבון שיש בגוף האדם אזורים רגישים יותר או פחות ולקבל את ההחלטות בהתאם.

Picture of ד"ר מירה אקונוב - הסרת שיער בלייזר
ד"ר מירה אקונוב - הסרת שיער בלייזר

ד"ר מירה אקונוב עוסקת בתחום הרפואה האסתטית מזה שנים רבות ונחשבת כפורצת דרך בתחומה, מייסדת הפורטל להסרת שיער בלייזר ומנהלת את היחידה לטיפול בלייזר במרכז.

מלאו את הטופס ונציג חוזר אליכם עם ההטבות הכי שוות!