השפעת הורמונים על הסרת שיער בלייזר ואילו בדיקות יש לבצע לפני?

תוכן עניינים

הורמונים והסרת שיער בלייזרטיפולי הסרת שיער בלייזר נחשבים כיום לטיפולים נפוצים מאוד. טיפולים כאלה מקובלים בעיקר בקרב נשים אולם מספרם של הגברים המבקשים להיפטר מהשיער המיותר איננו מבוטל. למרות שמדובר בטיפול פשוט ובטוח, ישנם מקרים שלא מומלץ לבצע אותו לפני שעורכים בדיקות מקדימות. דבר זה נכון במיוחד כאשר מדובר על נשים שסובלות משיעור בהיקף שחורג משמעותית מהנורמה.

אמנם, ישנם מקרים רבים שבהם עודפי שיער אינם נובעים מבעיה או ממחלה פיזיולוגית, אולם במקרים אחרים מדובר על סוג של בעיה הורמונלית. במקרים כאלה, לפני ביצוע הסרת שיער יש לבצע בדיקות רפואיות, לרבות בדיקות הורמונליות. רק משנמצא שאין צורך בטיפול רפואי כלשהו ניתן להיעזר בטיפולי הלייזר למיניהם.

הורמונים- מסדירים את הפעילות

חשיבותם של ההורמונים השונים בגופינו רבה מאוד. כאשר מתקיים חוסר איזון הורמונלי תפקודי הגוף עלולים להיפגע, עד כדי סיכון הבריאות או תוך פגיעה משמעותית באיכות החיים. בין היתר ההורמונים נועדו להסדיר תהליכים של גדילה והתפתחות, התבגרות מינית, איזון רמות הסוכר בדם, הסדרת מחזורי השינה והערות, הפרשת חלב בקרב אימהות מניקות ועוד.

בחיי היום יום מתייחסים להורמונים לא מעט בהקשר של מיניות ורביה. ההורמונים הם האחראים להתפתחות סימני המין הראשיים והמשניים, לדחף המיני, להתפתחות מבנה גוף שרירי ושיעור הגוף בגברים ולהתעגלות הגוף בקרב נשים. לעיתים, כאשר ישנה אי סדירות בפעילות ההורמונלית יבוא הדבר לידי ביטוי בתופעות כמו – עיכוב בהתפתחות, שיעור יתר, בעיות פריון, אי סדירות במחזור החודשי, גלי חום והדוגמאות עוד רבות. לענייננו, מכיוון ששיעור גוף, בעיקר בקרב נשים, עלול להצביע על חוסר איזון הורמונלי, חשוב לערוך בירורים ובדיקות לפני שממהרים למכון להסרת שיער בלייזר. דבר זה נכון הן כאשר מדובר על נשים בוגרות והן כאשר מדובר על נערות ואף בקרב ילדות.

בודקים פרופיל הורמונלי

נשים רבות שמעו על קיומן של הבדיקות השונות שמהוות פרופיל הורמונלי בהקשר של בעיות בפריון וקשיים להביא תינוק לעולם. הדבר נובע מכך שבכל מצב שבו יש עיכוב בכניסה להיריון מקובל לערוך פרופיל הורמונלי מקיף. מטרתו של הפרופיל הנ"ל הוא לגלות האם יש חוסר או עודף בהורמון כלשהו ואם כן – מהו הטיפול הרצוי.

בין היתר נבדקים הורמונים מוכרים יותר (כגון טסטוסטרון או אסטרוגן) ומוכרים פחות (כגון פרולקטין או TSH – Thyroid Stimulation Hormone) ואחרים. רק לאחר צעד כזה ניתן לדעת האם ישנה סיבה הורמונלית לבעיות פריון. לצד האמור לעיל, בדיקות הורמונליות תופסות מקום חשוב לא רק במקרים של בעיות מסוג זה. פרופיל הורמונלי מקובל לערוך גם כאשר מבחינים בהתבגרות מוקדמת, בהופעת סימני מין ושיעור מוגבר בילדות צעירות וכיוצא באלה.

התייעצות רפואית מקדימה

לאחר שראינו את חשיבות ההורמונים בחיינו, ואת השפעתם האפשרית על הופעת שיער מיותר, קל להבין מדוע נשים שסובלות משיעור יתר עשויות להזדקק לבדיקות כאלה. כאן, השיער שעשוי להופיע על גבי הפנים, הבטן, הגב, הרגליים וכיוצא באלה, עשוי להוות אינדיקציה לבעיה הורמונלית. במקרים אלה, חשוב לערוך את הבדיקות המתאימות, כמובן בהתייעצות מומחים לאנדוקרינולוגיה או לרפואת נשים.

בנקודה זו ראוי לציין שנשים לא מעטות מבקשות לסלק את עודפי השיער באמצעות טיפולי לייזר מטעמים אסתטיים, גם כאשר אין כל חוסר איזון הורמונלי. לעיתים הדבר מתלווה לתקופות של שינויים הורמונליים טבעיים וגם אז הסרת שיער בלייזר היא פתרון אפשרי ויעיל. אולם, במידה ואכן יש חשד לבעיה במערכת האנדוקרינית (כלומר, בהורמונים), כל טיפול של הסרת שיער חייב לבוא רק לאחר בירור מקיף והתייעצות עם רופא בדבר טיפולים רפואיים מקובלים.

Picture of ד"ר מירה אקונוב - הסרת שיער בלייזר
ד"ר מירה אקונוב - הסרת שיער בלייזר

ד"ר מירה אקונוב עוסקת בתחום הרפואה האסתטית מזה שנים רבות ונחשבת כפורצת דרך בתחומה, מייסדת הפורטל להסרת שיער בלייזר ומנהלת את היחידה לטיפול בלייזר במרכז.

מלאו את הטופס ונציג חוזר אליכם עם ההטבות הכי שוות!