שיזוף והסרת שיער בלייזר – מה העניין?

תוכן עניינים

הסרת שיער בלייזר ושיזוףכשמדברים על הסרת שיער בלייזר, אין ספק כי המראה החלק, המושג בתום התהליך, הוא שמעניק את המוטיבציה לטיפול. אלא שיש לא מעט גורמים שעשויים להשפיע על הצלחת התהליך, חלקם אפילו לרעה.

סוגיית השיזוף תופסת מקום מרכזי, בהקשר הזה, והיא נכללת בהוראות של רופאים רבים המבצעים הסרת שיער בדרך זו: לפני התהליך, אך גם אחריו. אז מהו בדיוק הקשר בין הסרת שיער בלייזר לשיזוף?

ההנחה: שיזוף מסכן את הצלחת התהליך

בדרך כלל, ממליצים הגורמים המקצועיים המבצעים הסרת שיער בלייזר להימנע מחשיפה ממושכת לשמש – בטווח של כשבועיים לפני הטיפול, וכשבועיים לאחריו.

לא קשה להבין מדוע. הסיבה הראשונה נוגעת לתגובתו של העור לטיפול. כאשר העור רגיש, כפי שקורה בוודאי לאחר כווית שמש, המגע של הלייזר על גביו עלול לגרום לכאבים מהותיים. היות וגם כך טיפול הלייזר מביא לגירויים על גבי העור, הרי שכאן התמונה הופכת למורכבת אפילו יותר. על אותו עיקרון, כאשר נחשפים לשמש לאחר הטיפול, ייתכנו בדיוק אותם כאבים.

סיבה נוספת בגינה מומלץ להימנע משיזוף בסמוך לטיפול הסרת השיער קשורה לאופן פעולתו של הלייזר ולאחוזי ההצלחה שלו. קרן הלייזר, בתהליך זה, נועדה לזהות את הפיגמנטים הכהים של השיער, ולמעשה להביא לחיסולם – וזאת תוך מטרה למנוע מהשערות לצמוח גם בעתיד.

כאשר העור שזוף, יהיה קשה לקרן הלייזר להבחין באותם פיגמנטים, ואנרגיה מסוימת ממנה תפגע דווקא באזורים בהם אין בהכרח שערות. לכך יש לצרף את העובדה הניצבת מצידה השני של המשוואה, והיא ששיזוף הופך את השערות לבהירות הרבה יותר.

ואגב, חשוב להדגיש כי אין הכוונה בשיזוף לזה אשר מקורו בשמש בלבד. גם קרמים שונים לשיזוף, או אפילו ביקור במכוני השיזוף למיניהם, כוללים בתוכם את אותן סכנות, ועלולים לפגוע בצורה ניכרת באחוזי ההצלחה של הטיפולים. מומלץ מאד שלא לקחת סיכונים, ולהקפיד כי העור, טרם הטיפול, יהיה הבהיר ביותר האפשרי, מסיבה זו ממליצים רבים על טיפולי הסרת שיער בלייזר שלא בעונת הקיץ.

אז מה ניתן לעשות?

ייתכן כי עד כה עלתה אצלכם שאלה מהותית אחת: האם אנשים בעלי גוון עור שזוף ממילא לא יוכלו לבצע כלל את טיפולי הסרת השיער בלייזר? ובכן, עד לפני מספר שנים, התשובה לכך הייתה חיובית. אלא שמאז הטכנולוגיה התקדמה יותר מצעד אחד קדימה, כך שכיום הדבר אפשרי גם אפשרי.

בישראל, פועלים כיום מספר מכונים להסרת שיער, המציעים פתרונות ייעודיים לבעלי עור כהה או שזוף. בדרך כלל, הפתרון הוא שימוש בשיטות שונות לקירור העור, דבר שמונע כוויות, המהוות סכנה עיקרית בקרב אלה הסובלים מעור כהה.

במקרים אלה, תותאם השיטה למאפיינים המובנים של האדם המעוניין בהסרת השיער, דבר שיביא לעלויות מעט גבוהות יותר להליך כולו. עם זאת, היות וזו הדרך היעילה ביותר לבצע את ההסרה, במצב הזה, רבים בוחרים להוסיף את הכספים הנדרשים, ולעבור את התהליך באופן המיטבי.

הים יכול לחכות

גם לאחר הטיפול, חשוב מאד להישמע להוראות הרופא המטפל, בין השאר ביחס לחשיפה לשמש. הפיתוי הגדול ביותר לאחר הסרת שיער הוא ללכת לים, ולהראות לכולם את העור החלק והיפה.

עם זאת, עקב הסכנות השונות שהזכרנו, רצוי להימנע מכך, לפחות בשבועות הראשונים. במידה ואכן הסרת השיער עשתה את ייעודה, ניתן יהיה "להשוויץ" בתוצאה בחודשים הבאים.

נקודה חשובה נוספת נובעת מכך שטיפול הסרת שיער בלייזר אינו מבוצע בפעם אחת, אלא מבוסס על סדרה של טיפולים משלימים.

גם כאשר חולפים מספר ימים המאפשרים לעור החלק לא להיות מגורה, הרי שעשויה להיות לכך השפעה על הטיפול הבא. במילים אחרות: במידה והעור חוזר להיות כהה, ייתכן מאד שטיפול הסרת השיער הבא ייאלץ לחכות.

הסרת שיער בלייזר ושיזוף
Picture of ד"ר מירה אקונוב - הסרת שיער בלייזר
ד"ר מירה אקונוב - הסרת שיער בלייזר

ד"ר מירה אקונוב עוסקת בתחום הרפואה האסתטית מזה שנים רבות ונחשבת כפורצת דרך בתחומה, מייסדת הפורטל להסרת שיער בלייזר ומנהלת את היחידה לטיפול בלייזר במרכז.

מלאו את הטופס ונציג חוזר אליכם עם ההטבות הכי שוות!